پلاستیک مصرف کنید؛ مجازات شوید!

کد مطلب: 9549  |  تاريخ: جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸  |  ساعت: ۲۰:۵۵


پلاستیک مصرف کنید؛ مجازات شوید!

اولین بار در سال ۲۰۰۲ بنگلادش استفاده از کیسه‌های پلاستیکی نازک را ممنوع کرد و بعد از آن هم کشورهای دیگری مثل کنیا، ایتالیا، آفریقای جنوبی و ... شروع به ادامه دادن این موضوع به روش‌های مختلف کردند.

کنیا؛ کیسه پلاستیکی مصرف کنید، ۴ سال به زندان بروید

 

سختگیرانه‌ترین قانون درباره کاهش مصرف مواد پلاستیکی مربوط به کشور کنیاست، براساس قانونی که در اوت سال ۲۰۱۷ در این کشور مصوب شد هرگونه تولید، مصرف و فروش کیسه‌های پلاستیکی ۴ سال حبس و یا ۳۸هزار دلار جریمه به همراه دارد.

همین موضوع باعث شده است که شهروندان کنیا، از روش‌های خلاقانه‌ی مختلفی برای جایگزینی پلاستیک استفاده کنند.

 

فرانسه؛ از ظروف پلاستیکی خبری نیست

در سال ۲۰۱۶ فرانسه به اولین کشوری تبدیل شد که اعلام کرد از سال ۲۰۲۰ مصرف ظروف و لیوان‌های پلاستیکی در این کشور به طور کلی ممنوع است. البته این قانون با اعتراض‌های فراوانی از شرکت‌های تولیدکننده مواد پلاستیکی روبرو شد، اعتراض‌هایی که بی‌فایده بودند.

 

کانادا؛ هزار دلار بدهید تا از کیسه‌های پلاستیکی استفاده کنید

در مونترال کانادا هم قوانین سختگیرانه‌ای برای مصرف کیسه‌های پلاستیکی مصوب شده است، از سال ۲۰۰۸ جریمه کیسه‌های پلاستیکی یک بار مصرف در این شهر برای هر فرد هزار و برای هر شرکت ۲هزار دلار است. پیش‌تر در این شهر سالانه ۲میلیارد کیسه پلاستیکی مصرف می‌شد.

 

استارباکس؛ استفاده از نی ممنوع!

فروشگاه‌های زنجیره‌ای فروش قهوه استارباکس هم یکی از شرکت‌هایی است که در سال‌های اخیر شروع به انجام اقدامات مختلفی ضد پلاستیک کرده است. این شرکت در سال ۲۰۱۸ متعهد شد که تا سال ۲۰۲۰ در تمام شعبه‌هایش مصرف نی‌های پلاستیکی را ممنوع کرده و به جای آن از نی‌های تولید شده از مواد قابل بازیافت استفاده می‌کند.

 

روآندا؛ اولین کشوری که بی‌پلاستیک می‌شود

شاید از دیدن اسم این کشور در این لیست متعجب شده باشید، اما بهتر است بدانید در سال ۲۰۰۸، قبل از بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته دنیا بخواهند برای مصرف کیسه‌های پلاستیکی مالیات قرار بدهند، این کشور به طور کلی مصرف این نوع کیسه‌ها را ممنوع کرد. گزارش‌ها نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۲۰ شاید در این کشور هیچ پلاستیکی وجود نداشته باشد.

 

مصرف پلاستیک برای اعضای گروه تروریستی الشباب ممنوع!

اما شاید عجیب‌تر از روآندا، حضور نام گروه تروریستی الشباب در این فهرست باشد. آن‌ها تابستان سال گذشته اعلام کردند که مصرف مواد پلاستیکی در مناطق تحت کنترل این گروه در سومالی ممنوع است چراکه  پلاستیک پیامدهای مرگباری برای انسان‌ها و حیوانات دارد. البته این گروه اعلام نکرد که جریمه مصرف پلاستیک در مناطق تحت کنترلشان چیست.

 

بطری پلاستیکی تحویل دهید، سوار اتوبوس شوید

کشور اندونزی هم برای رسیدن به اهداف خود درباره عدم مصرف پلاستیک در این کشور تا سال ۲۰۲۰ از روش متفاوت و خلاقانه‌ای استفاده می‌کند. براساس قانونی که آبان سال گذشته در این کشور مصوب شد شما می‌توانید با تحویل دادن چند ۱۰ لیوان و یا ۵ بطری پلاستیکی، بلیط اتوبوس تحویل بگیرید. درآمد به دست آمده در این روش هزینه توسعه حمل‌ونقل عمومی این کشور می‌شود.

 

با وجودیکه دنیا به سمت استفاده کمتر از پلاستیک می رود اما به جز صنعت خوراکی، به نظر می رسد وابستگی صنایع مختلف دنیا به پلیمر و پلاستیک روز به روز بیش از گذشته می شود.

تمامی قوانینی که این روزها علیه پلاستیگ به کار گرفته می شود، صرفا در بخش خوراکی است و سایر بخش ها همچنان وام دار پلاستیک هستند.


https://news.sgpco.com/content/news/9549/پلاستیک مصرف کنید؛ مجازات شوید!

چاپ خبر